Witaj na stronie serwisu informacyjnego Całym Życiem ! Znajdziesz tu wieści z organizacji harcerskich i skautowych realizujących Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 oraz wydarzeń realizowanych wspólnie.

Organizacje harcerskie i skautowe

Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skauci Europy – Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego, Stowarzyszenie Harcerskie, Royal Rangers Polska, Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” i Stowarzyszenie Skauci Króla

mają zaszczyt zaprosić na konferencję instruktorską PATRZEĆ SZERZEJ – NAPRZECIW WYZWANIOM
która odbędzie się 23 września 2023 roku w formie online.

Szczegóły znajdują się poniżej w poszczególnych zakładkach. Udział w konferencji jest bezpłatny.

TERMIN I MIEJSCE

23 września 2023 roku od 9:00 do 16:45. Wydarzenie w formie online.

ZGŁOSZENIA

Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie za pomocą poniższego formularza.

KONTAKT

forum@rohis.pl

Drogie Druhny, Drodzy Druhowie,

od pięciu lat organizacje objęte wsparciem Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030, dla którego Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest instytucją zarządzającą, tj. Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skautów Europy – Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego, Stowarzyszenie Harcerskie, Royal Rangers Polska, Stowarzyszenie Skauci Króla i Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” przeprowadzają konferencję naukową „Forum o Wychowaniu”. Od dwóch lat ta formuła została rozszerzona o drugie przedsięwzięcie – konferencję dla instruktorek i instruktorów organizacji.

Choć działamy w różnych organizacjach, łączy nas troska o wszechstronny rozwój młodego człowieka i chęć rozwoju kompetencji wychowawczych kadry instruktorskiej. Chcemy i potrzebujemy wymieniać się doświadczeniami, opowiadać o sprawdzonych praktykach wychowawczych i metodycznych, a także wzajemnie się inspirować.

Serdecznie zapraszam na konferencję instruktorską „Patrzeć szerzej – naprzeciw wyzwaniom!”, która odbędzie się w formule online 23 września 2023 roku.

Niech to instruktorskie spotkanie stanie się forum wymiany wiedzy, pobudzi do refleksji i sprawi, że będziemy potrafili wzmocnić pracę wychowawczą w swoich organizacjach.

Czuwaj!

hm. Małgorzata Sinica
koordynatorka
Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju
Organizacji Harcerskich i Skautowych
na lata 2018-2030

Konferencja jest sfinansowana przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach środków #rohis (Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030) Komitet do Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Program

9.00-9.10 rozpoczęcie konferencji

9.10-10.10
Kasia Dytrych
Jak być eko na obozie?

10.10-10.15 zapowiedź

10.15-11.15
Edukacja ekonomiczna

Lech Pilawski: Dlaczego edukacja ekonomiczna jest ważna?
Dylematy rozwoju? Razem czy osobno?

Zbigniew Maciąg: Kluczowe wątki dzisiejszych debat na
tematy ekonomiczne i gospodarcze

Marek Zieliński: Od teorii do praktyki: czy łatwo być
przedsiębiorcą

11.15-11.20 zapowiedź

11.20-11.50
Iga Miłosławska
Miejsce kadry instruktorskiej w środowisku wspierającym
zdrowie psychiczne wychowanków

10.50-10.55 zapowiedź

10.55-11.55 Jacek Pniewski, Fundacja Nauka o Klimacie
Problemy klimatyczne, zachowania proekologiczne

 

11.55-12.00 zapowiedź

12.00-12.30
Aniela Smoczyńska
Problemy klimatyczne, zachowania proekologiczne

12.30-12.35 zapowiedź

12.35-13.05 zapowiedź mgr inż. Jędrzej Baran, Instytut Badań Kosmicznych
Problemy klimatyczne, zachowania proekologiczne

14.10-14.15 zapowiedź

14.15-14.45
Katarzyna Matyjaszczyk
Działaj świadomie i celowo aby osiągnąć sukces: motywowanie
siebie i innych

14.45-14.50 zapowiedź

14.50-15.20 Agnieszka Chomicka-Bosy
Fake news. Jak sobie z nim radzić?

15.20-15.25 zapowiedź

15.25-15.55 Karol Gzyl i Agnieszka Pospiszyl, Fundacja Gdańska
Uchodźcy w perspektywie lokalnej i globalnej. Czy mogą być i czy będą aktywnymi członkami społeczeństwa?

15.55-16.00 zapowiedź

16.00-16.30 hm. Maciej Szafrański
Konferencja „Męski – czyli jaki?”

16.30-16.45 Podsumowanie i zakończenie konferencji

Prowadzący

Kasia Dytrych

Jak być eko na obozie?

Z wykształcenia przyrodniczka, ukończyła również podyplomowe studia pedagogiczne i menadżerskie. Edukacją ekologiczną zajmuje się od 2000 roku. Prowadziła warsztaty w szkołach, zielone szkoły, wyjazdy terenowe i badawcze dla młodzieży, nauczycieli oraz przedstawicieli gmin i biznesu. Autorka programów edukacji przyrodniczej, licznych scenariuszy zajęć, gier terenowych i planszowych. W edukacji łączy idee i pomysły z wielu dziedzin. Współtworzyła projekty edukacyjne oparte o grywalizację, storytelling, w nurcie pedagogiki przygody.

Przez 15 lat była instruktorką ZHR zajmując się prowadzeniem hufca i referatu zuchowego oraz kształceniem zuchmistrzyń, przewodniczek i podharcmistrzyń. Prowadziła zespół ds. wychowania przyrodniczego inspirując poprzez warsztaty, artykuły i wyjścia w teren do bycia blisko przyrody. W wolnych chwilach szarżuje na łyżwach, strzela z łuku i obserwuje dzikie pszczoły.

Lech Pilawski

Edukacja ekonomiczna.

Przez lata w ZHP (także pracownik CSI, GK ZHP, dziennikarz tygodnika Motywy, i Na Przełaj), dziennikarz, publicysta (Businessman Magazine, Nowa Europa), biuro Polskiej Rady Bizensu.

Od 24 lat w Konfederacji Lewiatan, był dyrektorem generalnym Konfederacji, obecnie doradca Prezydenta Lewiatana, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Zbigniew Maciąg

Kluczowe wątki dzisiejszych debat na tematy ekonomiczne i gospodarcze.

Dziennikarz ekonomiczny: pracował w Polskiej Agencji Prasowej, przez wiele lat redaktor naczelny „Prawa i Gospodarki”, był zastępcą redaktora naczelnego w „Nowej Europie”. W latach 2003-2005 redaktor naczelny „Gazety Prawnej”, był członkiem zarządu spółki wydającej miesięcznik biznesowy „Manager Magazin”.

Uczestniczył we wprowadzaniu na rynek dziennika „Polska”. Autor wielu tekstów ekonomicznych, komentarzy Lewiatana na tematy gospodarcze, społeczne, legislacyjne, od w departamencie komunikacji Konfederacji Lewiatan.

Marek Zieliński

Od teorii do praktyki: czy łatwo być przedsiębiorcą.

Harcerz i instruktor harcerski, przez lata związany z Główną Kwaterą ZHP, twórca i właściciel Kingi Pienińskiej, prezesował Związkowi Pracodawców Przemysłu Spożywczego Konfederacji Lewiatan.

Iga Miłosławska

Miejsce instruktorów w środowisku wspierającym zdrowie psychiczne wychowanków.

Instruktorka Hufca Warszawa-Wola (poziom powiatowy ZHP), która wspiera hufiec w zakresie kształcenia. Psycholożka Telefonu Wsparcia ZHP i członkini Zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego przy Głównej Kwaterze ZHP. Zawodowo trenerka i coachyni współpracująca na stałe z firmą doradczo-szkoleniową House of Skills.

Jacek Pniewski

Problemy klimatyczne, zachowania proekologiczne.

Fizyk w Instytucie Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, doświadczony wykładowca i popularyzator nauki, od 2018 r.

Członek zespołu portalu Naukaoklimacie.pl, Przewodniczący Rady Fundacji Edukacji Klimatycznej, ekspert i panelista wydarzeń związanych z klimatem, autor artykułów.

Aniela Smoczyńska

Problemy klimatyczne, zachowania proekologiczne.

Organizacja produkcji filmowej i programów telewizyjnych, reżyseria filmów dokumentalnych i przyrodniczych, programów telewizyjnych o tematyce przyrodniczej i społecznej, redagowanie tekstów rektorskich do filmów i programów, nadzór nad post produkcją, konstruowanie ikonografii i treści animacji edukacyjnych, redagowanie tekstów. Redagowanie programów informacyjnych, publicystycznych, reportaży telewizyjnych i cyklicznych magazynów o tematyce społecznej.

mgr inż. Jędrzej Baran

Problemy klimatyczne, zachowania proekologiczne.

Mgr inż. Jędrzej Baran – zastępca kierownika Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej, Centrum Badań Kosmicznych PAN. Z wykształcenia automatyk i robotyk.

Jako inżynier systemowy i manager projektów bierze aktywny udział w misjach kosmicznych, głównie Europejskiej Agencji Kosmicznej takich jak ESA Comet Interceptor, JUICE, PROBA-3 czy ADRIOS Clear Space-1. Wraz z zespołem LMRS działa w obszarze robotyki, mechatroniki i technologii kosmicznych.

Katarzyna Matyjaszczyk

Działaj świadomie i celowo aby osiągnąć sukces: motywowanie siebie i innych.

Psycholog, logopeda, socjoterapeuta od lat współpracuje z dziećmi i młodzieżą prowadząc zajęcia indywidualne i grupowe.

Katarzyna Matyjaszczyk

Działaj świadomie i celowo aby osiągnąć sukces: motywowanie siebie i innych.

Psycholog, logopeda, socjoterapeuta od lat współpracuje z dziećmi i młodzieżą prowadząc zajęcia indywidualne i grupowe.

Agnieszka Chomicka-Bosy

Fake news. Jak sobie z nim radzić?

Niełatwo wytrącić ją z równowagi, ma jednak alergię na słowa “nie da się”. Stanowcza i konkretna, obdarzona naturalnym autorytetem, który pomaga jej w byciu edukatorką, trenerką i pedagożką. Polonistka i jednocześnie nauczycielka informatyki z zacięciem do programowania. Posiada cenną umiejętność dogadywania się z rodzicami, a co najważniejsze – lubi to robić (sama jest mamą Julka i Zuzi). Uwielbia uczyć (się) i jest przekonana, że to droga bez końca, dlatego nieustannie się dokształca. Na gruncie zawodowym stawia na współpracę – nie tylko z innymi trenerkami i trenerami, ale także i rodzicami. Wolny czas spędza ze swoimi dziećmi planując podróże te bliskie i te dalekie.

Doświadczenie

Nauczycielka, trenerka kompetencji cyfrowych w programach Cyfrowego Dialogu m.in. “Informatyka Bez Granic” i “Kindloteka” i Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Współpracuje z Fundacją Szkoła z Klasą (projekt Szkoła z klasą i Asy Internetu), Fundacją Kampus Edukacyjny Most, Główną Szkołą Handlową w Warszawie i innymi podmiotami edukacyjnymi, dla których prowadzi warsztaty z obszaru programowania, STEAM, Design Thinking, UX i inne. Trenerka w programie Solve for Tomorrow. Należy do grupy innowacyjnych nauczycielek i nauczycieli Superbelfrzy Mini, wolontariuszka w Fundacji K.I.D.S. Trenowała uczestniczki i uczestników programu “Zaprogramuj Przyszłość”. Autorka podręczników do kodowania dla dzieci przedszkolnych wydawnictwa MAC oraz wielu innych materiałów edukacyjnych (scenariuszy zajęć, poradników) dla nauczycielek i nauczycieli, rodziców oraz dzieci i młodzieży.

hm. Karol Gzy

Uchodźcy w perspektywie lokalnej i globalnej. Czy mogą być i czy będą aktywnymi członkami społeczeństwa?

Dyrektor Wykonawczy Komitetu Organizacyjnego 26. Światowego Jamboree Skautowego 2027. Urodzony w 1987 roku, instruktor harcerski w stopniu harcmistrza, działacz społeczny, producent wydarzeń, wiceprezes zarządu i dyrektor programowy Fundacji Gdańskiej, wolontariusz ZHP.

Uczestnik licznych wydarzeń międzynarodowych od XXI Światowego Jamboree Skautowego w Wielkiej Brytanii, m.in. kolejnych Światowych Jamboree, Konferencji Światowych, Konferencji Regionalnych WOSM.

W latach 2013-2021 członek Głównej Kwatery ZHP, pełnił funkcję Komisarza Zagranicznego ZHP i Zastępcy Naczelnika ZHP. W latach 2014-2017 dyrektor projektu ubiegania się ZHP o organizację Światowego Jamboree Skautowego. Komendant Zlotu ZHP 2018 (Gdańsk, 15 tys. uczestników). Dyrektor Europejskiego Jamboree 2020 (odwołanego z powodu pandemii Covid-19).

W latach 2021-2022 pracownik Światowego Biura Skautowego – Globalnego Centrum Wsparcia w Kuala Lumpur w Zespole Rozwoju Organizacyjnego.

Od 2007 do 2021 r. pracował dla krajowych stacji telewizyjnych przy realizacji programów informacyjnych i publicystycznych.

29 czerwca 2021 r. powołany przez Prezydenta Miasta Gdańska do Gdańskiej Rady Rozwoju Wolontariatu, a w marcu 2022 r. do Zespołu Interdyscyplinarnego koordynującego działania humanitarne w związku z kryzysem na Ukrainie. Odpowiedzialny za Gdański Program Współpracy z UNICEF w zakresie reagowania kryzysowego.

hm. Agnieszka Pospiszyl

Specjalistka ds. komunikacji i długotrwałych zmian społecznych w UNICEF. Koordynatorka sub-regionalnego projektu skierowanego na pomoc uchodźcom z Ukrainy realizowanym w 9 krajach. Korespondentka wojenna relacjonująca pierwszy rok pełnoskalowego konfliktu w Ukrainie.

Ukończyła studia magisterskie z kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, doktorat z komunikacji cyfrowej i mediów/multimediów obroniła na London Metropolitan University, a obecnie jest w trakcie studiów MBA na York St. John University. Jako dziennikarka współpracuje z angielską stacją BBC, norweską NRK oraz Polskim Radiem. Posiada również bogate doświadczenie wolontariackie jako instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego.

Organizacje harcerskie i skautowe w polsce