„Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” – każda harcerka i każdy harcerz ZHP zna ten punkt Prawa Harcerskiego. Widząc potrzebę, harcerki i harcerze chcą na nią czym prędzej odpowiedzieć. Tak również stało się w przypadku pandemii koronawirusa – pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują.
Harcerstwo to ruch, który uczy odpowiedzialności za siebie i innych. To właśnie dlatego harcerkom i harcerzom tak łatwo przychodzi niesienie bezinteresownej pomocy. Od kilkunastu tygodni w całym kraju pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego pomagają, jak tylko mogą w tym trudnym czasie.
Jednym z pól służby, którego podejmują się pełnoletni członkowie ZHP, jest pomoc osobom starszym, które często potrzebują wsparcia chociażby w zrobieniu zakupów. W takiej pomocy najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo – przede wszystkim seniorów. Harcerki i harcerze starają się kontaktować z takimi osobami telefonicznie czy zostawiać zakupy pod drzwiami, aby zredukować ryzyko płynące obecnie z bezpośredniego kontaktu między osobami młodymi a starszymi.
Białystok, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Grodzisk Maz., Kraków, Nowy Dwór Maz., Piaseczno, Piastów, Pruszków, Skierniewice, Sochaczew, Sulejówek, Warszawa, Zawiercie, Ząbki i Żyrardów – to tylko niektóre miejscowości, w których harcerze włączyli się w akcję szycia maseczek.
„W szpitalach i innym placówkach tych maseczek teraz brakuje, więc musimy pomagać tak naprawdę, jak umiemy. A potrafimy szyć. Nie jest to trudna rzecz i każdy może taką maseczkę zrobić w domu. Dlatego stwierdziliśmy, że jest to w końcu przykład jakiejś realnej pomocy” – mówi przewodniczka Matylda Hojnor z Hufca ZHP Kraków-Nowa Huta.
Instruktorzy harcerscy dbają także o rozwój harcerek i harcerzy – organizują zbiórki on-line, proponują im wiele rozwijających aktywności, które mogą być wykonane bez wychodzenia z domu. Przez internetowe platformy harcerki i harcerze z całej Polski dzielą się pomysłami na to, jak produktywnie wykorzystać czas spędzany w domach. Kadra ZHP wspiera również szkołę w zakresie edukacji – instruktorzy prowadzą korepetycje on-line, aby dbać o wszechstronny rozwój harcerek i harcerzy.
Ważnym aspektem harcerskiej służby jest też przekazywanie informacji – rzetelnych i pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Jako największa wychowawcza organizacja w Polsce, Związek Harcerstwa Polskiego posiada możliwość dotarcia z aktualnymi informacjami do dużej liczby młodych osób. Dzięki temu mają one pełny ogląd sytuacji oraz wiedzą, jak postępować. Harcerki i harcerze ZHP wykorzystują do tego media społecznościowe, ale także tradycyjne formy komunikacji jak np. plakaty informacyjne.
Drukowanie przyłbic na drukarkach 3D, roznoszenie żywności dla bezdomnych, zbiórka komputerów dla potrzebujących dzieci, pomoc psychologiczna – pól służby, na których swoją pomoc oferują harcerze jest o wiele więcej. Kierując się zapotrzebowaniem środowiska i pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego są gotowi do działania i zmieniania świat na lepszy.