W środowy wieczór w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda, wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli z rąk harcerzy  Betlejemskie Światło Pokoju. W uroczystościach brali udział harcerze i harcerki z organizacji zrzeszonych przez ROHIS.

ROHIS czyli Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych łączy w swoim działaniu polskie organizacje harcerskie objęte Honorowym Protektoratem Prezydenta RP oraz organizacje działające poza granicami kraju. Dzięki temu w uroczystości wzięli udział przedstawiciele wielu polskich środowisk harcerskich, ale również harcerze z Litwy i Londynu.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 r. w Austrii. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Co roku Światło odpalane jest z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Później trafia ono do Wiednia, skąd uroczyście jest przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych.

Harcerki i harcerze z Polski odebrali światło z rąk skautów słowackich na Krzeptówkach w Zakopanem w niedzielę rano. Stamtąd rozpoczęło swoją wędrówkę po kraju.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest od 29 lat. Od 26 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, Światło roznoszone jest na świecy Caritas. Te dwa symbole stały się nieodłącznym elementem Wigilii w Polsce. Płomień, który jest symbolem braterstwa, jedności i pokoju oraz świeca, która daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom z potrzebujących  rodzin – to właśnie te akcje, które dają moc. Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju jest „Światło, które daje moc”

“To światło daje moc. O tej mocy najlepiej wiedzą harcerze i żeglarze, którym światło gorejące gdzieś w ciemności przynosi nadzieję, siłę i wiarę w wytrwanie” – mówił Prezydent do harcerzy.

Fot. Michał Wiraszka