[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” border_style=”solid” flex_column_spacing=”0px” type=”legacy”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”true” min_height=”” hover_type=”none” link=”” first=”true” type=”1_1″][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” content_alignment_medium=”” content_alignment_small=”” content_alignment=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=”” font_size=”” fusion_font_family_text_font=”” fusion_font_variant_text_font=”” line_height=”” letter_spacing=”” text_color=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

Już od 30 lat Betlejemskie Światło Pokoju trafia do Polski, a następnie niesione rękoma harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego dociera na wigilijne stoły tysięcy Polek i Polaków. W tym roku Światło trafiło do Polski 13 grudnia. Od tego czasu harcerki i harcerze ZHP dzielą się nim w swoich miejscowościach tak, aby trafiło do jak największej liczby osób.

Co roku kilka tysięcy harcerek i harcerzy ZHP spotykało się w Zakopanem, aby podczas Betlejemskiego Zlotu przygotować się do przyjęcia Światła. W tym roku, ze względu na pandemię, zlot odbył się online. Nie przeszkodziło to jednak harcerkom i harcerzom ZHP wziąć udziału w transmisji czuwania modlitewnego, transmisji koncertu zespołu „Wołosatki”, czy grze miejskiej, którą mogli zrealizować w swoich miejscowościach. Instruktorzy ZHP mieli także możliwość uczestniczenia w konferencji instruktorskiej dotyczącej zdrowia i dobrostanu psychicznego.

Wszyscy mieli także możliwość obejrzenia przekazania przez słowackich skautów na ręce przedstawicieli władz ZHP Betlejemskiego Światła Pokoju. Po raz pierwszy od 2007 roku miało to miejsce na granicy państw na Łysej Polanie i odbyło się w kameralnym gronie. Następnie podczas mszy świętej w Schronisku Górskim na Polanie Głodówka Betlejemski Ogień został przekazany przedstawicielom chorągwi ZHP, którzy zawieźli je do swoich regionów. Tak rozpoczęła się tegoroczna sztafeta Światła w Polsce.

Tegoroczna sztafeta Światła znacznie różni się od wcześniejszych. Harcerki i harcerze, przekazując Światło, szczególnie dbają o bezpieczeństwo innych i swoje. Noszą maseczki i zachowują dystans społeczny. Przekazania odbywają się także w kameralnym gronie, nierzadko na świeżym powietrzu. Obostrzenia nie są jednak dla harcerek i harcerzy ZHP przeszkodą.

Roznosząc Światło, harcerki i harcerze kontynuują całoroczną służbę, którą w szczególny sposób pełnią w trakcie pandemii COVID-19. Harcerki i harcerze dbają o to, aby Światło dotarło do wszystkich, którzy od marca stawiają czoło epidemii. Betlejemskie Światło Pokoju trafia do ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli, pracowników Sanepidu. Dzielą się także Betlejemskim Ogniem z seniorami, osobami samotnymi, czy rodzinami wielodzietnymi.

Nadchodzące Boże Narodzenie będzie inne od poprzednich. Dlatego dla harcerek i harcerzy ZHP tak ważne jest, aby Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło podczas Świąt w domach Polek i Polaków i przyniosło im nadzieję, której tak bardzo potrzebują.

[/fusion_text][fusion_gallery layout=”” picture_size=”” columns=”” column_spacing=”” gallery_masonry_grid_ratio=”” gallery_masonry_width_double=”” hover_type=”” lightbox=”yes” lightbox_content=”” bordersize=”” bordercolor=”” border_radius=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_gallery_image image=”https://calymzyciem.pl/wp-content/uploads/2021/01/ZHP_BSP2020_Martyna_Kowacka_IMG_7886-1.jpg” image_id=”932″ link=”” linktarget=”_self” /][fusion_gallery_image image=”https://calymzyciem.pl/wp-content/uploads/2021/01/ZHP_BSP2020_Martyna_Kowacka_IMG_7999-1.jpg” image_id=”933″ link=”” linktarget=”_self” /][fusion_gallery_image image=”https://calymzyciem.pl/wp-content/uploads/2021/01/ZHP_BSP2020_Martyna_Kowacka_IMG_8040-1.jpg” image_id=”934″ link=”” linktarget=”_self” /][fusion_gallery_image image=”https://calymzyciem.pl/wp-content/uploads/2021/01/ZHP_BSP2020_MichalWiraszka_9347-1.jpg” image_id=”935″ link=”” linktarget=”_self” /][/fusion_gallery][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]