W dobie pandemii i rosnących problemów ze zdrowiem problemów ze zdrowiem psychicznym, wsparcie młodych ludzi wydaje się być szczególnie ważne. Odpowiadając na potrzeby harcerek i harcerzy, Związek Harcerstwa Polskiego uruchomił specjalną linię telefonicznego wsparcia psychologicznego, aby każdy, kto tego potrzebuje, mógł skorzystać z profesjonalnej pomocy.

 

– Nawet gdy na pozór niewiele się zmienia – szkoła, praca, dom, harcerstwo – zdalnie, ale działa jak zawsze. Nawet wtedy można doświadczać uczuć, które zaskakują, przytłaczają, zmieniają perspektywę. Jakich? Nie ma żadnej listy, co można teraz odczuwać. Życie nasze – jako społeczeństwa – zmienia się, a każda zmiana wywołuje trudne do przewidzenia reakcje. STREFA | Pomocy to specjalna linia telefoniczna uruchomiona przez Związek Harcerstwa Polskiego, w której harcerki i harcerze ZHP mogą znaleźć wsparcie i profesjonalną poradę-mówi harcmistrzyni Emilia Owoc, psycholożka pracująca w STREFIE | Pomocy.

Każdy chętny może porozmawiać z psycholożkami o zjawiskach, jakie przeżywa z perspektywy działalności harcerskiej – w zakresie swojej motywacji, możliwości pracy, radzenia sobie z problemami wychowanków, które teraz na pewno są trudniejsze niż zazwyczaj. Każdy może też zadzwonić w sprawie osobistej – żadne uczucia nie są mniej ważne od innych. Nawet z pozoru drobna rzecz może wywoływać poważne konsekwencje. 

STREFA | Pomocy to innowacyjny projekt realizowany przez Związek Harcerstwa Polskiego. Jest on realną odpowiedzią na problemy młodych harcerek i harcerzy. Związek Harcerstwa Polskiego zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji, w której znaleźli się młodzi ludzie.