Witaj na stronie serwisu informacyjnego Całym Życiem ! Znajdziesz tu wieści z organizacji harcerskich i skautowych realizujących Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 oraz wydarzeń realizowanych wspólnie.
Organizacje harcerskie i skautowe
Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skauci Europy – Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego, Stowarzyszenie Harcerskie, Royal Rangers Polska, Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” i Stowarzyszenie Skauci Króla
mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową Forum o Wychowaniu „Czym jest dobro dziecka?”, która odbędzie się 16 listopada 2024 roku w Warszawie.
Zapraszamy do udziału we wszystkich punktach naszego bogatego programu. Szczegóły znajdą Państwo poniżej w poszczególnych zakładkach. Udział w konferencji jest bezpłatny. Pragniemy także podkreślić, że liczba miejsc na konferencji jest ograniczona. Wydarzenie zostanie zrealizowane w formie hybrydowej.
TERMIN I MIEJSCE
Konferencja odbędzie się 16 listopada 2024 roku w formule hubrydowej:
STACJONARNIE w Warszawie w Leonadro Royal Hotel przy ul. Grzybowskiej 45 (limitowana liczba miejsc) oraz ZDALNIE (bez limitu osób online).
ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia (udział stacjonarny oraz zdalny) za pośrednictwem formularza: https://forms.office.com/e/JUvaBQ8Zbp
KONTAKT
Serdecznie zapraszamy do kontaktu
forum@rohis.pl
CELE KONFERENCJI NAUKOWEJ W 2004 ROKU
Cele tegorocznej edycji to zwrócenie uwagi na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży oraz dyskusja nad rozwiązaniami, które pozwolą przeciwdziałać zagrożeniom wychowawczym, które generuje dzisiejszy świat.
Cele projektu Forum o Wychowaniu to: stworzenie wspólnej płaszczyzny do publicznej dyskusji o wychowaniu dzieci
i młodzieży, w której udział biorą przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy; otwarcie debaty społecznej na temat kierunków wychowania młodzieży w trzeciej dekadzie XXI wieku; pokazanie harcerstwa i skautingu jako wszechstronnej, skutecznej i sprawdzonej koncepcji wychowawczej.
UCZESTNICY
Społeczność, która zajmuje się tworzeniem systemów edukacyjnych, kadra naukowa uczelni wyższych, kadra instruktorska organizacji harcerskich i skautowych (kształcąca, tworząca narzędzia metodyczne i programy), osoby zajmujące i interesujące się edukacją, nauczyciele, rodzice.
Program
Program konferencji naukowej
z cyklu Forum o Wychowaniu „Czym jest dobro dziecka?”
9.30-9.40 | powitanie i rozpoczęcie konferencji prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska hm. Robert St. Bokacki |
9.40-10.20 | wykład wprowadzający prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski: Dobro dziecka we współczesnej pedagogice |
10.20-10.30 | zapowiedź |
10.30-11.00 | dr hab. Michał Federowicz: Szkoła w sieci integracji społecznej |
11.00-11.30 |
panel dyskusyjny po wykładzie w panelu udział biorą: panel prowadzi: |
11.30-11.45 | przerwa |
11.45-11.50 | zapowiedź |
11.50-12.20 |
dr hab. Monika Przybysz: Mechanizmy uzależnień od urządzeń cyfrowych i profilaktyka w wychowaniu |
12.20-12.50 | panel dyskusyjny po wykładzie w panelu udział biorą: – dr hab. Monika Przybysz prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – hm. Anna Różańska – dr hab. Maciej Tanaś prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej panel prowadzi: dr Janusz Kłoniecki |
12.50-13.00 | zapowiedź |
13.00-13.30 | Justyna Żukowska-Gołębiewska: Zdrowie psychiczne |
13.30-14.00 | panel dyskusyjny po wykładzie w panelu udział biorą: – Justyna Żukowska-Gołębiewska – hm. Radosław Potrac – Dorota Marczak panel prowadzi: hm. Małgorzata Siergiej |
14.00-14.15 | przerwa kawowa |
14.15-14.20 | zapowiedź |
14.20-14.50 | hm. dr Jakub Jerzy Czarkowski prof. Akademii Wymiaru Sprawiedliwości: Bezpieczeństwo dzieci |
14.50-15.20 | panel dyskusyjny po wykładzie w panelu udział biorą: – dr Karina Szafrańska – dr Ewa Małachowska – hm. Inga Rusin panel prowadzi: hm. dr Jakub Czarkowski prof. Akademii Wymiaru Sprawiedliwości |
15.20-15.30 | zakończenie konferencji |
15.30- | obiad |
Komitet naukowy Forum o Wychowaniu
Minione edycje
Edycja 2019
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Słowa te nie straciły na aktualności, bo przyszłość naszej Ojczyzny jest w rękach młodego pokolenia Polaków. Dobrze, by byli to ludzie pielęgnujący tradycyjne wartości, kreatywni, otwarci na wyzwania współczesnego świata. Im więcej wysiłku włożymy w ich wychowanie, tym silniejsza będzie Polska.
Wszyscy, świadomie czy nie, mamy ogromy wpływ na wychowanie młodego człowieka, na jego dorosłe życie, na to, jaki potencjał w sobie odkryje, jakie kompetencje nabędzie. Ciągle jednak zbyt mało czasu i wysiłków poświęcamy, aby rozmawiać o wychowaniu. A przecież od młodego pokolenia zależy przyszłość. Dlatego organizacje harcerskie i skautowe zrzeszone w „Programie Wspierania Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych” postanowiły rozpocząć debatę o wychowaniu dzieci i młodzieży, by stworzyć płaszczyznę do publicznej dyskusji, w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy.
29 listopada 2019 roku zorganizowaliśmy w Warszawie pierwsze ogólnopolskie „Forum o Wychowaniu”, które, mamy nadzieję, stanie się cyklicznym wydarzeniem umożliwiającym wielu środowiskom: naukowym, oświatowym, instytucjom państwowym, organizacjom pozarządowym wymianę myśli i doświadczeń dotyczących wychowania dzieci i młodzieży. Pragniemy otworzyć debatę społeczną na temat kierunków wychowania w trzeciej dekadzie XXI wieku. Chcieliśmy pokazać harcerstwo i skauting jako wszechstronną, skuteczną i sprawdzoną koncepcję wychowawczą, bo, jak mówił Robert Baden-Powell: „Celem wychowania skautowego jest podniesienie poziomu przyszłych, wzorowych obywateli, szczególnie pod względem charakteru i zdrowia; zastąpienie samolubstwa służbą dla bliźnich”.
W konferencji wzięło udział około 80 osób z całej Polski. W programie znalazły się wystąpienia i dyskusje na następujące tematy: „Wychowanie a wartości”, „Odpowiedzialność społeczna i patriotyzm”, „Potencjał młodego człowieka”, „Rozmowa z młodym człowiekiem”, „Człowiek pełni”.
Wierzymy, że „Forum o wychowaniu” stanie się inspiracją do wypracowania konkretnych wniosków teoretycznych i praktycznych przydatnych w pracy wychowawczej. Warto nadmienić, że po konferencji została wydana publikacja zawierająca cykl artykułów o wychowaniu autorstwa jej prelegentów i panelistów.
Komitet naukowy konferencji: prof. dr hab. Andrzej Massalski, prof. dr hab. Grzegorz Nowik, dr hab., prof. SWPS Jacek Kurzępa, ks. dr hab., prof. KUL, Bogusław Edward Migut, dr hab., prof. APS Maciej Tanaś, dr Ewa Palamer-Kabacińska.
Paneliści konferencji: ks. dr hab., prof. ASW, Cezary Smuniewski, dr hab., prof. SWPS Jacek Kurzępa, dr Ewa Palamer-Kabacińska, dr Tomasz Huk, dr Szymon Grzelak, dr Renata Adrian-Cieślak, Katarzyna Głowacka, hm. Jan Pastwa, prezb. hm. Jan Zając, hm. Lucyna Czechowska, hm. Zbigniew Kowalczyk.
Moderatorzy konferencji: hm. Robert St. Bokacki, hm. Małgorzata Siergiej, pwd. Łukasz Majchrzak, hm. Jacek Smura.
Edycja 2020
Bardzo ważnym działaniem jest tworzenie wspólnej przestrzeni do rozmowy o wychowaniu młodzieży dla środowisk naukowych, instytucji państwowych i organizacji harcerskich oraz pozarządowych – płaszczyzny do debaty społecznej na temat kierunków wychowania młodzieży w trzeciej dekadzie XXI wieku, tak aby pokazać harcerstwo i skauting jako sprawdzoną koncepcję wychowawczą – jedną z najbardziej skutecznych i wszechstronnych.
Konferencja naukowa „Forum o wychowaniu” odbyła się 6 listopada 2020 roku w formule zdalnej (transmisja online Microsoft Teams prowadzona ze studia ZHP w Warszawie). Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia stała się postać wychowawcy – jego zadania, umiejętności i kompetencje. Jak ważne są rola i autorytet wychowawcy, mieliśmy szansę przekonać się podczas wiosennego lockdownu – z jednej strony udowodnił on, jak bardzo dzieci i młodzież potrzebują prawdziwych wychowawców z misją, z drugiej – pokazał, jak bardzo wychowawcy są osamotnieni w swojej pracy. Cele konferencji w 2020 roku to wskazanie zadań, umiejętności i kompetencji wychowawców oraz zwrócenie uwagi na znaczenie budowania relacji – zarówno z wychowankami, jak i między wychowawcami – i przywództwa w wychowaniu młodych ludzi.
Konferencja rozpoczęła się od powitania przez prof. zw. dr hab. Agnieszkę Cybal-Michalską oraz wykładu inauguracyjnego o wychowaniu, wygłoszonego przez hm. prof. dr hab. Grzegorza Nowika. Następnie odbyły się trzy serie 15-minutowych wystąpień prelegentów połączonych z godzinnymi panelami dyskusyjnymi. W panelach moderowanych przez instruktorów harcerskich wzięli udział zaproszeni przez organizacje harcerskie eksperci praktycy. Taka formuła pozwoliła na zderzenie dwóch spojrzeń (często z odmiennych światów) i stała się źródłem inspirujących dyskusji. Po ostatnim panelu nastąpiło podsumowanie całej konferencji. Tematy głównych bloków programu konferencji:
1. O wpływie wioski na wychowanie, czyli o różnorodności wychowawców oddziałujących na jednego wychowanka – wykład prof. zwycz. Bogusława Śliwerskiego i panel dyskusyjny z udziałem Michała Gucia, wiceprezydenta Gdyni ds. społecznych, ks. dr hab., prof. KUL Bogusława Edwarda Miguta i hm. Małgorzata Siergiej moderowany przez hm. Annę Różańską
2. Nie ma wychowania bez relacji, czyli o roli relacji w procesie wychowawczym – wykład Wojciecha Eichelbergera i panel dyskusyjny z udziałem dr hab. prof. UAM Sylwii Jaskulskiej, phm. dr Ewy Palamer-Kabacińskiej, dr Renaty Korolczuk i hm. Grażyny Widery moderowany przez phm. Kingę Kaczmarek
3. Nie ma przywództwa bez relacji, czyli o przywództwie w procesie wychowawczym – wykład Henryki Bochniarz i panel dyskusyjny z udziałem Lecha Pilawskiego, Pawła Zygarłowskiego, hm. Jacka Smury i hm. Jolanty Kreczmańskiej moderowany przez hm. Roberta Bokackiego.
Na zakończenie konferencja została podsumowana przez prowadzącego całość obrad hm. Roberta Bokackiego, a uczestnikom został zaprezentowany zapis graficzny konferencji oraz spot dotyczący warsztatów o budowaniu wspólnoty wychowawców.
Komitet naukowy konferencji: prof. zwycz. Agnieszka Cybal-Michalska, prof. zwycz. Bogusław Śliwerski, prof. dr hab. Andrzej Massalski, prof. dr hab. Grzegorz Nowik, dr hab., prof. SWPS Jacek Kurzępa, ks. dr hab., prof. KUL, Bogusław Edward Migut, dr hab., prof. APS Maciej Tanaś, dr Ewa Palamer-Kabacińska, dr Tomasz Huk, dr Jakub Czarkowski.
W konferencji wzięło udział 150 osób z całej Polski.
Ostatnią merytoryczną częścią działań w ramach „Forum o wychowaniu” były zajęcia warsztatowe online, których celem było zainicjowanie współpracy środowisk wychowawczych, mającej doprowadzić do zmiany społecznej. Pierwotnie warsztaty miały zostać przeprowadzone na konferencji, ale ze względu na pandemię i możliwość jedynie zdalnej formy oraz ograniczony czas, zespół organizacyjny zdecydował o ich oddzielnym przeprowadzeniu (21.11 i 12.12).
Ostatecznie udział w zajęciach wzięło 16 osób. Zajęcia prowadzili: Agnieszka Kruszwicka, phm. Kinga Kaczmarek, hm. Renata Adrian-Cieślak, phm. Bogumiła Mazur, Barbara Kalenik, phm. Adam Hubert. Warsztaty poprowadzono za pomocą platformy Microsoft Teams (pokój główny i pokoje dla grup), wykorzystując także interaktywną tablicę Miro oraz plansze opisane w broszurze „Budowanie współpracy środowisk wychowawczych (opis narzędzia)”.
KONFERENCJA NAUKOWA „FORUM O WYCHOWANIU” ORGANIZOWANA W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU WSPARCIA ROZWOJU ORGANIZACJI HARCERSKICH I SKAUTOWYCH NA LATA 2018-2030
Cele projektu „Forum o wychowaniu”:
· stworzenie wspólnej płaszczyzny do publicznej dyskusji o wychowaniu dzieci i młodzieży, w której udział biorą przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy,
· otwarcie debaty społecznej na temat kierunków wychowania młodzieży w trzeciej dekadzie XXI wieku,
· pokazanie harcerstwa i skautingu jako wszechstronnej, skutecznej i sprawdzonej koncepcji wychowawczej.
Cele konferencji w 2020 roku:
· wskazanie zadań, umiejętności i kompetencji wychowawców,
· zwrócenie uwagi na znaczenie budowania relacji – zarówno z wychowankami, jak i między wychowawcami – i przywództwa w wychowaniu młodych ludzi.
Komitet naukowy:
prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska
prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski
prof. zw. dr hab. Andrzej Massalski
prof. zw. dr hab. Grzegorz Nowik
dr hab. Jacek Kurzępa, profesor SWPS
ks. dr hab. Bogusław Edward Migut, profesor KUL
dr hab. Maciej Tanaś, profesor APS
dr hab. Tomasz Huk
dr Ewa Palamer-Kabacińska
dr Jakub Czarkowski
Prelegenci:
· hm. prof. dr hab. Grzegorz Nowik
· prof. zwycz. dr hab. Bogusław Śliwerski
· Wojciech Eichelberger
· Henryka Bochniarz
W panelach dyskusyjnych udział wzieli:
1. Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. społecznych
ks. dr hab. Bogusław Edward Migut, profesor KUL
hm. Małgorzata Siergiej
2. dr hab. Sylwia Jaskulska, prof. UAM
phm. dr Ewa Palamer-Kabacińska
Renata Korolczuk
Grażyna Widera
3. Lech Pilawski
Paweł Zygarłowski
hm. Jolanta Kreczmańska
hm. Jacek Smura
Prowadzenie paneli dyskusyjnych:
hm. Anna Różańska (Skauci Króla)
phm. Kinga Kaczmarek (Stowarzyszenie Harcerskie)
hm. Robert Bokacki (ZHP)
Prowadzenie konferencji:
hm. Robert St. Bokacki
Edycja 2021
Ponad 200 uczestników mogło na żywo uczestniczyć w naszych wykładach i dyskusjach panelowych dotyczących wychowania młodego człowieka. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest proces wychowawczy, proces którego nie przerwała pandemia i nie zawiesił lockdown.
W tej edycji uczestnicy mogli zapoznać się z raportem „Polska po pandemii” zaprezentowanym przez p. Marka Grabowskiego – socjologa, prezesa Pracowni Badawczej Social Changes, prezesa Fundacji Mamy i Taty.
Następnie prof. Jacek Pyżalski (Uniwersytet Adama Mickiewicza) wygłosił wykład pt. „Kondycja psychiczna młodych ludzi w Polsce” po którym odbyły się dyskusje:
- Jak zmieniły się dzieci i młodzież po pandemii? Jak dotrzeć do młodzieży?
dyskusja ekspertów: Katarzyna Bieroń, ZHR, psycholog szkolny, dr hab. Tomasz Huk, prof. UŚ, Uniwersytet Śląski, dr hab. Sylwia Jaskulska, prof. UAM, Uniwersytet Adama Mickiewicza
moderacja: hm. Anna Siepielska (SHK „Zawisza” FSE) - Jak pandemia wpłynęła na relacje rodziców, nauczycieli i wychowawców z dziećmi i młodzieżą?
dyskusja ekspertów: Marek Grabowski, socjolog, prezes Fundacji Mamy i Taty, dr hab. Jacek Pyżalski, prof. UAM, Uniwersytet Adama Mickiewicza, dr Ewa Palamer-Kabacińska, Uniwersytet Warszawski, Małgorzata Siergiej, ZHR, dyrektor szkoły moderacja: hm. Anna Różańska (Skauci Króla) - Proces wychowawczy oczami praktyków
dyskusja ekspertów: dr hab. Maciej Tanaś, prof. APS, Akademia Pedagogiki, prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski, Uniwersytet Łódzki, dr Marek Kaczmarzyk, prof. UŚ, Uniwersytet Śląski
moderacja: Agnieszka Kruszwicka, Uniwersytet Adama Mickiewicza
Dziękujemy za ten czas! Szczególnie naszym prelegentom, panelistom i moderatorom.
Dziękujemy Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego za finansowanie naszego przedsięwzięcia i całego programu ROHIS oraz współorganizatorowi Forum o Wychowaniu – Kancelarii Prezydenta RP za olbrzymi wkład i nieocenioną pomoc.
W 2019 roku organizacje harcerskie i skautowe organizując pierwsze ogólnopolskie „Forum o wychowaniu”, rozpoczęły debatę o wychowaniu dzieci i młodzieży, by stworzyć płaszczyznę do publicznej dyskusji, w której biorą udział przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy.
W 2019 roku organizacje harcerskie i skautowe przeprowadzając pierwsze ogólnopolskie „Forum o wychowaniu”, rozpoczęły debatę o wychowaniu dzieci i młodzieży, by w ten sposób tworzyć płaszczyznę do publicznej dyskusji, w której biorą udział przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy.
W 2021 roku kontynuowaliśmy debatę społeczną na temat kierunków wychowania w trzeciej dekadzie XXI wieku, umożliwiając wielu środowiskom naukowym, oświatowym, instytucjom państwowym, organizacjom pozarządowym wymianę myśli i doświadczeń dotyczących wychowania dzieci i młodzieży.
Motywem przewodnim wydarzenia było zwrócenie uwagi na wpływ pandemii Covid-19 na proces wychowawczy oraz spojrzenie w przyszłość.
Forum o wychowaniu jest wspólnym przedsięwzięciem organizowanym przez Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skautów Europy – Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego, Stowarzyszenie Harcerskie, Royal Rangers Polska, Stowarzyszenie Skauci Króla i Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”. Organizacje te są objęte wsparciem Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030, dla którego Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest instytucja zarządzającą.
Chcemy pokazywać harcerstwo i skauting jako wszechstronną, skuteczną i sprawdzoną koncepcję wychowawczą, bo, jak mówił Robert Baden-Powell: „Celem wychowania skautowego jest podniesienie poziomu przyszłych, wzorowych obywateli, szczególnie pod względem charakteru i zdrowia; zastąpienie samolubstwa służbą dla bliźnich”.
Konferencja była finansowana przez NIW ze środków ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.
Forum o Wychowaniu odbyło się 5 listopada 2021 w formie online.
CELE PROJEKTU „FORUM O WYCHOWANIU”: stworzenie wspólnej płaszczyzny do publicznej dyskusji o wychowaniu dzieci i młodzieży, w której udział biorą przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy, otwarcie debaty społecznej na temat kierunków wychowania młodzieży w trzeciej dekadzie XXI wieku, pokazanie harcerstwa i skautingu jako wszechstronnej, skutecznej i sprawdzonej koncepcji wychowawczej.
CELE KONFERENCJI W 2021 ROKU: zwrócenie uwagi na wpływ pandemii Covid-19 na proces wychowawczy oraz spojrzenie w przyszłość.
UCZESTNICY: społeczność, która zajmuje się tworzeniem systemów edukacyjnych, kadra naukowa uczelni wyższych, kadra instruktorska organizacji harcerskich i skautowych (kształcąca, tworząca narzędzia metodyczne i programy), osoby zajmujące i interesujące się edukacją, nauczyciele, rodzice.
KOMITET NAUKOWY:
– prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska
– prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski
– prof. zw. dr hab. Adam Massalski
– prof. zw. dr hab. Grzegorz Nowik
– ks. prof. zw. dr hab. Bogusław Edward Migut
– dr hab. Jacek Kurzępa, profesor SWPS
– dr hab. Maciej Tanaś, profesor APS
– dr hab. Tomasz Huk
– dr Ewa Palamer-Kabacińska
– dr Jakub Czarkowski
PROGRAM:
9.30-9.00 − recepcja uczestników i gości
10.00-10.20 − rozpoczęcie forum, powitanie uczestników i gości
okolicznościowe przemówienia
dyrektor NIW Wojciech Kaczmarczyk
dr hab. Tomasz Huk
10.20-10.50 − Marek Grabowski
raport „Polska po pandemii”
10.50-11.00 − przerwa
11.00-12.00 − Jak zmieniły się dzieci i młodzież po pandemii? Jak dotrzeć do młodzieży?
dyskusja ekspertów
12.00-12.10 − przerwa
12.10-13.10 − Jak pandemia wpłynęła na relacje rodziców, nauczycieli i wychowawców z dziećmi i młodzieżą?
dyskusja ekspertów
13.10-13.20 − przerwa
13.20-14.20 − Proces wychowawczy oczami praktyków
dyskusja ekspertów
14.20-14.30 − przerwa
14.30-14.50 − podsumowanie i zakończenie konferencji
W 2019 roku organizacje harcerskie i skautowe przeprowadzając pierwsze ogólnopolskie „Forum o wychowaniu”, rozpoczęły debatę o wychowaniu dzieci i młodzieży, by w ten sposób tworzyć płaszczyznę do publicznej dyskusji, w której biorą udział przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy.
W 2021 roku kontynuowaliśmy debatę społeczną na temat kierunków wychowania w trzeciej dekadzie XXI wieku, umożliwiając wielu środowiskom naukowym, oświatowym, instytucjom państwowym, organizacjom pozarządowym wymianę myśli i doświadczeń dotyczących wychowania dzieci i młodzieży.
Motywem przewodnim wydarzenia było zwrócenie uwagi na wpływ pandemii Covid-19 na proces wychowawczy oraz spojrzenie w przyszłość.
Forum o wychowaniu jest wspólnym przedsięwzięciem organizowanym przez Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skautów Europy – Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego, Stowarzyszenie Harcerskie, Royal Rangers Polska, Stowarzyszenie Skauci Króla i Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”. Organizacje te są objęte wsparciem Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030, dla którego Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest instytucja zarządzającą.
Chcemy pokazywać harcerstwo i skauting jako wszechstronną, skuteczną i sprawdzoną koncepcję wychowawczą, bo, jak mówił Robert Baden-Powell: „Celem wychowania skautowego jest podniesienie poziomu przyszłych, wzorowych obywateli, szczególnie pod względem charakteru i zdrowia; zastąpienie samolubstwa służbą dla bliźnich”.
Konferencja była finansowana przez NIW ze środków ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.
Forum o Wychowaniu odbyło się 5 listopada 2021 w formie online.
CELE PROJEKTU „FORUM O WYCHOWANIU”: stworzenie wspólnej płaszczyzny do publicznej dyskusji o wychowaniu dzieci i młodzieży, w której udział biorą przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy, otwarcie debaty społecznej na temat kierunków wychowania młodzieży w trzeciej dekadzie XXI wieku, pokazanie harcerstwa i skautingu jako wszechstronnej, skutecznej i sprawdzonej koncepcji wychowawczej.
CELE KONFERENCJI W 2021 ROKU: zwrócenie uwagi na wpływ pandemii Covid-19 na proces wychowawczy oraz spojrzenie w przyszłość.
UCZESTNICY: społeczność, która zajmuje się tworzeniem systemów edukacyjnych, kadra naukowa uczelni wyższych, kadra instruktorska organizacji harcerskich i skautowych (kształcąca, tworząca narzędzia metodyczne i programy), osoby zajmujące i interesujące się edukacją, nauczyciele, rodzice.
KOMITET NAUKOWY:
– prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska
– prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski
– prof. zw. dr hab. Adam Massalski
– prof. zw. dr hab. Grzegorz Nowik
– ks. prof. zw. dr hab. Bogusław Edward Migut
– dr hab. Jacek Kurzępa, profesor SWPS
– dr hab. Maciej Tanaś, profesor APS
– dr hab. Tomasz Huk
– dr Ewa Palamer-Kabacińska
– dr Jakub Czarkowski
PROGRAM:
9.30-9.00 − recepcja uczestników i gości
10.00-10.20 − rozpoczęcie forum, powitanie uczestników i gości
okolicznościowe przemówienia
dyrektor NIW Wojciech Kaczmarczyk
dr hab. Tomasz Huk
10.20-10.50 − Marek Grabowski
raport „Polska po pandemii”
10.50-11.00 − przerwa
11.00-12.00 − Jak zmieniły się dzieci i młodzież po pandemii? Jak dotrzeć do młodzieży?
dyskusja ekspertów
12.00-12.10 − przerwa
12.10-13.10 − Jak pandemia wpłynęła na relacje rodziców, nauczycieli i wychowawców z dziećmi i młodzieżą?
dyskusja ekspertów
13.10-13.20 − przerwa
13.20-14.20 − Proces wychowawczy oczami praktyków
dyskusja ekspertów
14.20-14.30 − przerwa
14.30-14.50 − podsumowanie i zakończenie konferencji
Edycja 2022
Ponad 250 uczestników wzięło udział w wykładach i dyskusjach panelowych dotyczących wychowania młodego człowieka. Motywem przewodnim wydarzenia była sylwetka wychowawcy, stąd tytuł konferencji: „Wychowawca 360 stopni”.
Cele projektu „Forum o wychowaniu”:
· stworzenie wspólnej płaszczyzny do publicznej dyskusji o wychowaniu dzieci i młodzieży, w której udział biorą przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy,
· otwarcie debaty społecznej na temat kierunków wychowania młodzieży w trzeciej dekadzie XXI wieku,
· pokazanie harcerstwa i skautingu jako wszechstronnej, skutecznej i sprawdzonej koncepcji wychowawczej.
Cele konferencji w 2022 roku:
· zwrócenie uwagi na otoczenie wychowawcy,
· zwrócenie uwagi na samoświadomość i samodoskonalenie wychowawcy,
· spojrzenie w przyszłość.
Uczestnicy:
społeczność, która zajmuje się tworzeniem systemów edukacyjnych, kadra naukowa uczelni wyższych, kadra instruktorska organizacji harcerskich i skautowych (kształcąca, tworząca narzędzia metodyczne i programy), osoby zajmujące i interesujące się edukacją, nauczyciele, rodzice.
Komitet naukowy:
prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska, Uniwersytet Adama Mickiewicza
prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski, Uniwersytet Łódzki
prof. zw. dr hab. Andrzej Massalski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego
prof. zw. dr hab. Grzegorz Nowik, Instytut Studiów Politycznych PAN
Bogusław Edward Migut, Katolicki Uniwersytet Lubelski
dr hab. Jacek Kurzępa, profesor SWPS, Uniwersytet SWPS
dr hab. Maciej Tanaś, profesor APS, Akademia Pedagogiki Specjalnej
dr hab. Tomasz Huk, profesor UŚ, Uniwersytet Śląski
dr Ewa Palamer-Kabacińska, Uniwersytet Warszawski
dr Jakub Czarkowski, Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki
Konferencja odbyła się 4 listopada 2022 roku w Warszawie w formule hybrydowej (limitowana liczba osób stacjonarnie i nielimitowana liczba osób online).
W trakcie konferencji wysłuchaliśmy wykładów eksperckich:
· prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska, Uniwersytet Adama Mickiewicza,
· prof. dr hab. Roman Leppert, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego,
· dr hab. Sylwia Jaskulska, prof. UAM, Uniwersytet Adama Mickiewicza.
Panele dyskusyjne
Panel nr 1
Samoświadomość i samodoskonalenie wychowawcy
Zadaniem wychowawcy jest pokazanie podopiecznemu, jak stawać się lepszym człowiekiem, przekazywanie wartości i postaw, nauczenie świadomej i całożyciowej pracy nad sobą. Można o tym opowiadać, można tłumaczyć i mówić o walorach, ale można też po prostu pokazać. Przykład własny jest nieoceniony, w końcu „słowa uczą, a przykłady pociągają”. Dlatego, aby uczyć wychowanków pracy nad sobą, wychowawca też musi nieustannie się rozwijać.
Niezależnie od pełnionej roli i obszaru działania powinien wspierać nie tylko dzieci i młodzież, z którymi pracuje i których wychowuje, ale także pamiętać o sobie – o własnym rozwoju, swoich pasjach. Rozwijać swoją indywidualną chęć uczenia się czegoś nowego, nie tylko w obszarze zainteresowań zawodowych i wychowawczych, ale też osobistych.
Współczesny wychowawca nie stoi w miejscu, nie trzyma się kurczowo zastanych i przyswojonych idei i poglądów, ale jest otwarty na to, co nowe, co przychodzi. Adaptuje się do zmieniającego się świata (współczesne media, internet, tożsamość płciowa, nowe formy uzależnień – internet, lęk, tj. FOMO, wojna, itp.). Jest pewny swoich działań, swoich możliwości, zasobów i ograniczeń, dzięki czemu może być autentyczny dla wychowanków.
Panel nr 2
Otoczenie, które wpływa na wychowawcę
Każdy dobry wychowawca pragnie mieć realny wpływ na życie wychowanków. Chce, by praca i zaangażowanie przynosiły pozytywne skutki. Praca dla drugiego człowieka wiąże się z działaniem pięknym i jednocześnie bardzo trudnym. Głównie dlatego, że ma ona swój wymiar ideowy, misyjny. Spełniony wychowawca będzie odpowiednio dbał o rozwój wychowanków, da im poczucie bezpieczeństwa i zachęci do wejścia w dorosłe życie.
Ważne zatem jest, by wychowawca miał szansę na samorealizację w życiu zawodowym, poczucie świadomości własnej przydatności, poczucie spełnienia oraz sukcesu. Zależy to jednak od wielu czynników, które mogą sprzyjać lub przeszkadzać w byciu dobrym wychowawcą.
Na pewno na wychowawcę pozytywnie oddziaływać będą właściwe relacje z dziećmi, rodzicami, nauczycielami i innymi osobami wspierającymi rozwój dziecka. Brak umiejętności pracy w zespole, brak etosu wychowawcy, wreszcie obniżający się prestiż nauczyciela spowodowany kryzysem autorytetów sprawiają, że czasem trudno o konsekwencję w realizacji działań prowadzących do osiągnięcia celów wychowawczych.
Zapraszamy do dyskusji nad wpływem otoczenia na wychowawcę, nauczyciela, rodzica, instruktora. Skąd czerpać inspiracje, motywację? Jak niwelować trudności? Jak rozwijać pasje? Gdzie szukać wsparcia? Na ten temat wypowiedzą się doświadczeni rodzice, nauczyciele, trenerzy i osoby medialne.
Panel nr 3
Wychowawca jako człowiek
Dynamiczne zmiany społeczne naznaczone w ostatnim czasie okresem pandemii i wojny zmuszają do głębszej refleksji nad uwarunkowaniami funkcjonowania nauczycieli, wychowawców, instruktorów w naszej codzienności. Dbałość o dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny wydaje się być kluczem do zachowania równowagi między tym, co wynika z przyjętych obowiązków a spełnianiem się w roli zawodowej, rodzinnej i społecznej.
Pasja i praca, działanie i refleksja – połączenie możliwe i inspirujące – o nim właśnie porozmawiamy w czasie panelu.
do 10.00 − recepcja uczestników i gości
10.00-10.10 − rozpoczęcie konferencji i powitanie gości
10.10-10.30 − wykład ekspercki prof. Agnieszka Cybal-Michalska
10.30-11.00 − wykład ekspercki prof. Sylwia Jaskulska
11.00-11.30 − wykład ekspercki prof. Marek Konopczyński
11.30-11.45 − przerwa
11.45-12.45 − panel dyskusyjny Samoświadomość i samodoskonalenie
12.45-12.55 − przerwa
12.55-13.55 − panel dyskusyjny Wychowawca jako człowiek
13.55-14.05 − przerwa
14.05-15.05 − panel dyskusyjny Otoczenie, które wpływa na wychowawcę
15.05-15.30 − podsumowanie i zakończenie konferencji
15.30-16.00 − lunch i rozmowy kuluarowe
Edycja 2023
18 listopada 2023 roku odbyła się V edycja konferencji naukowej „Forum o wychowaniu”.
Cele projektu „Forum o wychowaniu” to:
- stworzenie wspólnej płaszczyzny do publicznej dyskusji o wychowaniu dzieci i młodzieży, w której udział biorą przedstawiciele świata nauki, praktycy wychowania, rodzice, nauczyciele, instruktorki i instruktorzy harcerscy,
- otwarcie debaty społecznej na temat kierunków wychowania młodzieży w trzeciej dekadzie XXI wieku, pokazanie harcerstwa i skautingu jako wszechstronnej, skutecznej i sprawdzonej koncepcji wychowawczej.
Cele V edycji „Forum o wychowaniu” to: pochylenie się nad wychowankami – ich problemami i otoczeniem, zwrócenie uwagi na samoświadomość i samodoskonalenie wychowawcy oraz spojrzenie w przyszłość.
Konferencja naukowa była przeznaczona dla społeczności, która zajmuje się tworzeniem systemów edukacyjnych, kadry naukowej uczelni wyższych, kadry instruktorskiej organizacji harcerskich i skautowych (kształcąca, tworząca narzędzia metodyczne i programy), osób zajmujących się i interesujących się edukacją, nauczycieli, rodziców.
Wydarzenie zorganizowane zostało w formule hybrydowej; stacjonarna część odbyła się w lokalu konferencyjnym Mysia 3 w Warszawie.
Uczestnicy wysłuchali inspirujących wykładów wprowadzających: „Kultura życzliwa Inności jako fundament spójności społecznej – o heterogeniczności rzeczywistości” wygłoszony przez prof. zw. dr hab. Agnieszkę Cybal-Michalską Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz „Wychowanie w warunkach anomii społecznej” wygłoszony przez prof. dr hab. Barbarę Galas (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).
Tegoroczna formuła zakładała półgodzinne wystąpienia, po których odbywały się również półgodzinne dyskusje panelowe, do których oprócz danej prelegentki lub prelegenta doprosiliśmy ekspertów. Poruszane zagadnienia:
1) „Znajomość swoich mocnych stron podstawą do samodzielności w życiu zbudowanym na poczuciu własnej wartości” – wystąpienie Izabeli Antosiewicz (przytulam.pl); dyskusję panelową z udziałem Katarzyny Matyjaszczyk poprowadził prof. dr Piotr Kosiak;
2) „O co chcielibyśmy zapytać młodych ludzi, ale boimy się odpowiedzi?” – wystąpienie hm. dr Edyty Sielickiej; dyskusję panelową z udziałem Agaty Lipiec poprowadziła hm. dr hab. n. med. Aleksandra Gawlikowska-Sroka;
3) „Wsparcie psychologiczne wychowawców: po co i dlaczego” – wystąpienie hm. Magdaleny Leczkowskiej; dyskusję panelową z udziałem hm. Ingi Rusin-Siwak poprowadziła hm. Małgorzata Siergiej;
4) „Kreatywność a internet” – wystąpienie prof. dr hab. Macieja Tanasia (Akademia Pedagogiki Specjalnej); dyskusję panelową z udziałem hm. Anny Malinowskiej poprowadził hm. Robert St. Bokacki;
5) „Wędrówka ku przyszłości – rola relacji, autorytetów i wartości w drodze do (lepszego?) jutra” – wystąpienie hm. dr Heleny Jędrzejczak; dyskusję panelową z udziałem ks. hm. Radosława Czerwińskiego poprowadził Przemysław Czarkowski.
Konferencję prowadził hm. Robert St. Bokacki (ZHP).
Tak wielkie przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy i ogromnemu zaangażowaniu osób ze wszystkich organizacji, działających w międzyorganizacyjnym zespole ds. Forum o Wychowaniu. W pracach zespołu ds. Forum o Wychowaniu brały udział następujące osoby: Renata Adrian-Cieślak (ZHR), Dominika Brożek (ZHP), Jakub Czarkowski (ZHP), Aleksandra Gawlikowska-Sroka (ZHP), Barbara Kapturkiewicz (SH), Ewa Palamer-Kabacińska (ekspertka, TS Horn), Anna Różańska (SK), Edyta Sielicka (ZHP), Anna Siepielska (SE), Małgorzata Siergiej (ZHR), Joanna Usarek-Gorol (SK), Piotr Władziński (LSz), Jan Zając (RRP), Małgorzata Sinica (ROHiS), Kama Bokacka (ROHiS).
Relacje wideo
Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030
Program jest nową formą wsparcia dla organizacji harcerskich, będących ważnym partnerem państwa w działaniach na rzecz rozwoju i wychowywania młodych ludzi. Działalność harcerska jest prowadzona według systemu wychowania, nawiązującego do dorobku światowego skautingu i polskiego ruchu harcerskiego. Dzięki temu stwarza możliwość wszechstronnego, nowoczesnego i harmonijnego rozwoju fizycznego, intelektualnego, emocjonalnego, społecznego i duchowego dzieci i młodzieży.