Transmisje z wydarzeń, comiesięczne odcinki „ZHP, Dobry wieczór” dla kadry Związku Harcerstwa Polskiego, czy program „Niezbędnik harcerski” z poradami dla harcerek i harcerzy – to właśnie harcerska telewizja ZHP360.

ZHP360 to wyjątkowy projekt edukacyjny realizowany w ZHP od 2011 roku. Tworzą go harcerscy wolontariusze, pasjonaci realizacji telewizyjnych – między innymi dźwiękowcy, kamerzyści, czy realizatorzy, spełniając postulat o nauce w działaniu.

Raz w miesiącu ekipa ZHP360 spotyka się w Warszawie, aby stworzyć program na żywo „ZHP, Dobry wieczór”. Do studia zapraszani są goście oraz eksperci, aby porozmawiać co miesiąc na inny temat. Emisji programu nie zatrzymała nawet epidemia koronawirusa. Trzy odcinki zostały stworzone w stu procentach zdalnie, a ostatni, czerwcowy, częściowo online – goście byli obecni wirtualnie, a ekipa w studio przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

W ponad stutysięcznej organizacji, zrzeszającej 12 000 instruktorów, potrzeba wielu narzędzi, aby móc sprawnie komunikować się z jej członkami. Kanały w mediach społecznościowych, konferencje czy zjazdy – to dobre metody komunikacji, lecz nie pozwalają na systematyczną rozmowę o sprawach bieżących.

„ZHP, Dobry wieczór” pozwala na merytoryczną dyskusję ze wszystkimi zainteresowanymi instruktorami ZHP. W programie poruszane są aktualne dla ZHP kwestie, a dzięki mediom społecznościowym instruktorzy mogą porozmawiać o problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed organizacją. W czasie trwania programu widzowie mogą zadawać pytania ekspertom w danej dziedzinie oraz mają unikalną możliwość dyskusji z innymi widzami.

Innym formatem realizowanym przez ZHP360 jest „Niezbędnik harcerski”. Adresowany jest on do młodszych harcerzy. Pierwsza część programu to kącik kulinarny, z którego harcerze dowiadują się jak przygotować nieskomplikowane, a pełnowartościowe obozowe i biwakowe posiłki. Druga część to poradnik harcerza – źródło ciekawostek i porad, na przykład o pakowaniu plecaka, zawartości apteczki czy tego, jak stworzyć własnoręcznie ramkę na zdjęcia.

ZHP360 regularnie realizuje i transmituje także najważniejsze wydarzenia w Związku Harcerstwa Polskiego np. gale Dnia Myśli Braterskiej, zjazdy, czy przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Dzięki relacjom na żywo każdy członek ZHP, bez względu na miejsce zamieszkania, może wziąć udział w przedsięwzięciach, które są dla niego i całej organizacji istotne.

ZHP360 to ludzie. To właśnie dzięki nim Zwiazek Harcerstwa Polskiego może stale się unowocześniać i rozwijać w kierunku zgodnym z oczekiwaniami jej członków. Kolejne formaty i realizacje świadczą o tym, że jest to projekt, który świetnie sprawdza się w komunikacji z członkami ZHP i pozwala na świadome uczestnictwo w życiu Związku.

fot. ZHP/Konrad Kmieć