To już kolejny dzień braterskiego spotkania, w ramach którego harcerki i harcerze w gronie organizacji harcerskich świętują 78. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zlot Harcerski w rocznicę Powstania Warszawskiego, to wyjątkowe wydarzenie skupiające blisko 500 harcerek i harcerzy, którzy wspólnie biorą udział w obchodach.

Mimo deszczowej aury harcerki i harcerze aktywnie biorą udział w programie. Oprócz udziału w oficjalnych obchodach na uczestników czekały ciekawe warsztaty. Po defiladzie ulicami Warszawy odbyły się uroczystości na Placu Krasińskich. To miejsce, w którym co roku odbywają się uroczystości, tak by oddać cześć bohaterom Powstania.

Podczas Apelu Pamięci w swoim przemówieniu wagę wychowania i przekazywania wartości pomiędzy pokoleniami podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda – „Wczoraj dziękowałem Powstańcom, że wychowali kolejne pokolenia tak, że dziś Polacy zanieśli pomoc tym, którzy walczą o wolność na Ukrainie”. Od początku wojny na Ukrainie harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pełnią służbę na rzecz osób, które cierpią w wyniku kryzysu.

Zlot Harcerski w rocznicę Powstania Warszawskiego jest wspólną inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji harcerskich – Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego, Federacji Skautingu Europejskiego „Zawisza”, Stowarzyszenia Harcerskiego. W gronie braterskich organizacji chcemy wspólnie upamiętnić te ważne wydarzenia. Spotkanie odbywa się w pełni stacjonarnie, na uczestników czekają liczne propozycje programowe z wykorzystaniem harcerskich form pracy, możliwość spotkania z Powstańcami, żywe lekcje historii, udział w najważniejszych obchodach w Warszawie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.1944.pl/zlotharcerski.html.

Wydarzenie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.