Indywidualnie lub w grupie, ale zawsze na świeżym powietrzu. Takie są główne założenia propozycji programowej ZHP “Leśne Harce”, która została przygotowana specjalnie na #harcerskielato 2020.

“Leśne Harce” to propozycja, na podstawie której można opracować nieobozowy program pracy gromad, drużyn i zastępów – czyli dedykowana tym, którzy nie wyjeżdżają na wypoczynek harcerski, a będą chcieli regularnie spotykać się w wakacje.

Z propozycji można skorzystać w całości, wybrać interesujące elementy lub potraktować ją jako inspirację – również do zaplanowania form wyjazdowych. “Leśne Harce” będą zawierały propozycje aktywności na świeżym powietrzu do zrealizowania w lasach, parkach, w otoczeniu natury.

“Leśne Harce” to serie materiałów dla każdej z metodyk, które będą sukcesywnie ukazywały się w trakcie wakacji. Proponowana tematyka:

Cześć I – Las
Część II – Planowanie wyprawy do lasu
Cześć III – Terenoznastwo, orientacja w terenie
Część IV – Przebywanie w lesie
Część V – Poznanie mieszkańców lasu – zachowanie wobec nich
Część VI – Mądre biwakowanie w zgodzie z naturą

Materiały dla zuchów, harcerzy i harcerzy starszych zawierają część edukacyjną dotyczącą tematu, linki do polecanych filmików, spis sprawności obejmujących tematykę leśną, propozycję działania na świeżym powietrzu dla małych grup, związane z poznawaniem przyrody i siebie.

Materiał dla wędrowników zawiera serię artykułów na temat zaplanowania, przygotowania i realizacji mikrowypraw oraz realizacji programu harcerskiego trakcie ich trwania.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.lesneplemiona.zhp.pl, na której regularnie pojawiać się kolejne propozycje.