Witaj na stronie serwisu informacyjnego Całym Życiem ! Znajdziesz tu wieści z organizacji harcerskich i skautowych realizujących Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 oraz wydarzeń realizowanych wspólnie.

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego otwarte

paź 1, 2023 | Wszyscy

29 września odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, które działa jako oddział Muzeum Krakowa. Wystawa stała „Harcerskie ścieżki” została przygotowana wspólnie przez dwie największe organizacje harcerskie Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, przy współpracy Muzeum Krakowa. Jest całościową opowieścią o fenomenie ruchu harcerskiego, z jego bogatą historią, tradycją, ideałami i metodami wychowawczymi.

Opowieść zaczyna się od momentu powstania ruchu, na początku XX wieku. Prezentuje kilka ciekawych wątków z dziejów organizacji: wyprawę Fordem T dookoła świata z repliką samochodu, instalacją w kształcie Żubra rzeczywistych rozmiarów, który był symbolem Jubileuszowego Zlotu w Spale w 1935 roku, udział harcerzy w konspiracji podczas II wojny światowej, odrodzenie harcerstwa w okresie PRL-u, czy kosz balonowy użytkowany przez harcerskie drużyny lotnicze.

Narracja została poprowadzona do czasów współczesnych i opowiada o tym, jak harcerstwo wychowuje obecną młodzież, w reakcji na bieżące wydarzenia i zmiany stylu życia.

W drugiej części wystawy, autorzy postanowili ułożyć specjalną grę, która wykorzystuje podstawową wiedzę z zakresu rozmaitych technik harcerskich np. węzły i szyfry.

W uroczystości uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Wojciech Kolarski.

– W naszym kraju nie jest łatwo harcerstwu z jego tradycją gładko wpisywać się w nowoczesność. Nie jest łatwo mieć ofertę, która przyciągnie dzisiaj młodych ludzi, a zarazem pozwoli im przekazać, to, co tak ważne w harcerskiej tradycji: duch miłości przyrody, tego bardzo specyficznie pojmowanego życia w łączności z naturą. Nie jest łatwo, ale wierzę, że ten obiekt w tym pomoże, bo będzie pokazywał, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi w przyszłość, odpowiada na wyzwania współczesności, bo takie właśnie jest – mówił Andrzej Duda.

Po zakończeniu uroczystości odbyło się harcerskie ognisko.

W spotkaniu udział przedstawiciele wszystkich organizacji realizujących program Rohis.

Zapraszamy na stronę muzeum: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/muzeum-i-centrum-ruchu-harcerskiego

Organizacje harcerskie i skautowe w Polsce