Witaj na stronie serwisu informacyjnego Całym Życiem ! Znajdziesz tu wieści z organizacji harcerskich i skautowych realizujących Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 oraz wydarzeń realizowanych wspólnie.

Spotkanie harcmistrzów i harcmistrzyń w Pałacu Prezydenckim

lut 23, 2024 | Wszyscy

Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest co roku 22 lutego, to data szczególna dla harcerzy i skautów, związana z rocznicą urodzin założyciela skautingu sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony Olave Baden-Powell. W tym dniu harcerscy bracia i siostry z wielu zakątków świata szczególnie łączą się przekazując braterskie myśli, wysyłając kartki, organizując spotkania przy ognisku stanowiące przestrzeń do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń. 

Wyjątkowe obchody harcerskiego święta braterstwa miały miejsce w Pałacu prezydenckim, gdzie Prezydent RP Andrzej Duda gościł harcmistrzynie i harcmistrzów z organizacji harcerskich i skautowych, którzy od ubiegłego roku zdobyli ostatni stopień instruktorski i dołączyli do grona harcmistrzów. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele i przedstawicielki organizacji.

Wydarzenie rozpoczęło ognisko rozpalone tradycyjnie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z szefami i szefowymi ZHP, ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Royal Rangers Polska, Skautów Europy, Skautów Króla, Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” a także organizacji działających poza granicami kraju.

W sali kolumnowej Pałacu został złożony meldunek, odbyły się także przemówienia reprezentantów i reprezentantek każdej z organizacji, którzy opowiedzieli o dokonaniach realizowanych w ramach prób harcmistrzowskich oraz codziennej instruktorskiej pracy z wychowankami.

Nie zabrakło przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podziękował za obecność na spotkaniu oraz za codzienną pracę instruktorów i instruktorek harcerskich. Wspomniał także o tym, jak ważne jest braterstwo wszystkich organizacji harcerskich i skautowych. Po przemowie Prezydent wręczył każdej z organizacji okolicznościowe znaczki na pamiątkę wizyty w Pałacu.

Na zakończenie wszyscy obecni na spotkaniu zawiązali krąg wokół ogniska na dziedzińcu, Prezydent RP Andrzej Duda przekazał braterską iskrę, została także odśpiewana tradycyjna pieśń „Bratnie Słowo”.

Organizacje harcerskie i skautowe w polsce